Ez itt található információk 10 hónapos kortól akár 14 hónapos korig jól használhatók.

Gyakran felmerül, hogy vajon más ennyi idős babának milyen a napirendje? Kételkedünk, hogy nálunk rendben van a napirend, mert nagy fontosságot tulajdonít a kultúránk a napirendnek. A napirend szoros összefüggésben van az alvásigénnyel is, az pedig minden babának más, akár sok óra különbség is lehet két baba között. Ezért tegyük tisztába a napirend kérdést és nézzük meg, hogy milyen tényezőket vegyünk figyelembe, mikor kialakítjuk a napirendet.

Evés, alvás, játék? Hogyan alakítsunk ki rutint?

Ha a napirendről van szó, ez az első, amiről gondoljuk, hogy fontos. Mikor eszik, mikor alszik és mikor van játék. Pedig ezeknek sorrendje egyáltalán nem meghatározó, pláne egy nagyobb babánál. Azt is halljuk, hogy a rutin a fontos, a szokások és most kell beállítani, mert az tesz jót a babának. Ezek a megközelítések teljesen figyelmen kívül hagyják a babák életkori sajátosságát és azt, hogy milyen körülmények segítik, hogy a természetes szükségletek ki tudjanak elégülni ebben a korban.

A jó napirend kialakítása

Akkor milyen tényezőket érdemes figyelembe venni a napirend kialakításánál?

Alvásigény, alvás szükséglet

Valójában ez egy nagy széles skála. Mikor azt hallod, hogy ennyit és ennyit kell aludnia egy ennyi idős babának, igazából átlagokat hallasz. Ami onnan jön, hogy sok baba kevesebbet alszik, mások meg sokkal többet és mind normális, egészséges babák. Itt nem csak az átlagot látod, hanem az is, hogy a babák 95%-a valójában mennyit alszik.

  • 10.5 óra összesen 24 órában
  • 17.4 óra összesen 24 órában
  • a kettő között minden normális

Az átlagos alvásigény így 13.9 órára jön ki. De ez nem jelenti azt, hogy ennyit KELL! aludnia egy babábnak, hiszen a babák 96%-a 10.5 és 17.4 óra között alszik. Éjszaka átlagosan 11.2 órát alszanak a babák, nappal pedig csupán 2.8 órát. 

A reggeli kelés időpontja

A legfontosabb tényező a reggeli kelés időpontja. Egy normál ablak reggel 6-7 között van. Ettől természetesen eltérhet a babád és lehet extrém korán kelő (5-6 között) vagy kelhet később is (7-8 között). A lényeg, hogy be van-e állva egy időpontra vagy ugrál és hol később, hol korábban kel. A reggeli kelés időpontja meg fogja határozni az esti fekvést is. Ezért ha túl későn fekszik, akkor mindenképp érdemes beállítani a reggelt.

De hogyan? Ébresszem fel?

Ha korán kel egy 10 hónapos baba azzal nem feltétlenül tudunk mit kezdeni, de ha sokáig alszik, akkor érdemes legkésőbb 7-re hozni az érbedést. Igen, jól érted, ez azt jelenti, hogy ébreszd fel.

Bővebben az ébresztésről itt olvashatsz.

Az esti fektetés időpontja

Minél korábban, annál jobb? Nem egyszerű a válasz a kérdésre. Sokszor halljuk, hogy a gyereknek korán ágyban a helye. Hogy ez nagyon fontos. Hogy eleget csak így tudnak aludni. Hogy a növekedési hormonok akkor termelődnek. Hogy nekünk felnőtteknek is, éjfél előtt kéne több órát aludni, hogy pihentető legyen. A bioritmusunk egyik meghatározója a reggeli kelés. Ezen fog múlni, hogy a szervezet honnan “számolja” a nappali aktív órákat. Ha későn kelünk, akkor késői fekvéssel is számolhatunk legtöbbször. Érdemes tehát a reggeli keléshez igazítani az esti fekvés. Ezen kívül az évszak és hogy mikor megy le a nap is számítani fog.

Ennek alapján:

  • nyári fektetés 9-10 között
  • téli fektetés 8-9 között

Egy tanulmány szerint, a vizsgált gyerekeknél 5-ből 1-nél még el sem kezdődött a melatonin termelés, mikor ágyba dugták őket. Tehát kulturálisan ragaszkodunk ahhoz, hogy minél korábban, legkésőbb 8-kor ágyban legyen a babánk, de ennek nem sok köze van a természetes alvásszükséglethez.

Minta napirend 10 hónapos babának

Sokféle napirend működhet, de mégis mihez tartsd magad? A fő kérdés ebben a fentieken felül, hogy hányszor alszik. Általában 2-szer alszanak a 10 hónapos babák. Ahhoz, hogy kiderüljön mikor vannak az alvások, meghatározó a reggeli kelés időpontja:

Normál napirend egy 10 hónapos babának:

  • 6-7 közötti kelés
  • 9-10 között első alvás
  • 3-4 között második alvás
  • 8-9 között elalvás este

Későn kelő 10 hónapos baba napirendje:

  • 7-8 közötti kelés
  • 10-11 között első alvás
  • 4-5 között második alvás
  • 9-10 között elalvás este

Egy extrém korai kelő babával a minta napirend:

  • 5-6 körüli kelés
  • 8-9 körüli első alvás
  • 2-3 körüli második alvás
  • 7-8 körüli esti fekvés

Az alvások mennyisége is számít. Átlag össz alvásmennyiség 2.8 óra. Vigyázz, mert vannak babák, kiknek ez sok, vannak, akik meg többet alszanak. Szakmai tapasztaltom szerint, ha éjjel nagyon sok kel a babád, akkor ez a mennyiség is sok lehet.

Az első alvás lehet 1-1.5 óra, a második rövidebb 30-60 perc.

Extrém esetek

Extrém itt abban az értelemben használom, hogy az átlagtól nagyon eltér, de még normális intervallum. Vannak extrém korán kelő babák, akik ilyenkor még 3x alszanak. Ez akkor 3 rövid alvás, 3 x 30perc például: 8-9 között, 12-2 között és 5-6 között. Előfordul ritkán az is, hogy már csak 1x alszik ekkora baba. Ez 11-2 között egy nagyobb alvás szokott lenni. Az egy alvás egyébként inkább 1 éves kor után jellemző és egész 1.5 éves korig is 2x szokott aludni sok gyerek.

Ha személyre szabott segítséget szeretnél, hogy ki tudd alakítani a napirendet akkor kérj tanácsadást itt.