Ez itt található információk 2 hónapos kortól akár 3-4 hónapos korig jól használhatók.
Gyakran felmerül, hogy vajon más ennyi idős babának milyen a napirendje? Kételkedünk, hogy nálunk rendben van a napirend, mert nagy fontosságot tulajdonít a kultúránk a baba napirendjének. A napirend szoros összefüggésben van az alvásigénnyel is, az pedig minden babának más, akár sok óra különbség is lehet két baba között. Ezért tegyük tisztába a napirend kérdést és nézzük meg, hogy milyen tényezőket vegyünk figyelembe, mikor kialakítjuk a 2 hónapos baba napirendjét.
Evés, alvás, játék? Hogyan alakítsunk ki rutint?
Ha a napirendről van szó, ez az első, amiről gondoljuk, hogy fontos. Mikor eszik, mikor alszik és mikor van játék. Pedig ezeknek sorrendje egyáltalán nem meghatározó, ha igény szerint gondoskodunk. Azt is halljuk, hogy a rutin a fontos, a szokásokat most kell kialakítani, mert azzal teszünk hosszú távon jót a babának. Ezek a megközelítések teljesen figyelmen kívül hagyják a babák életkori sajátosságait, ami folyton változik! 2-3 éves korban már valóban érdemes rutinról, szokásokról beszélni, de előtte, pláne pici baba korban bátran alakítsd rugalmasan a napotokat. Nem érdemes ragaszkodni sem alvás-evés-játék sorrendhez, sem szigorú napirendhez, amiből olyan sokat látsz a neten. A rugalmasan változó körülmények fogják segíteni, hogy legyen a napotoknak egy ritmusa, amit az első évben a nappal és éjszaka váltakozása fog meghatározni. Máshoz nem érdemes ragaszkodni.
A jó napirend kialakítása
Akkor tényleg csak arra figyeljek, hogy nappal más legyen mint éjjel? Ennyi elég? Vagy milyen tényezőket vegyek figyelembe a napirend kialakításánál?
Alvásigény, alvás szükséglet
Valójában ez egy nagy széles skála. Mikor azt hallod, hogy ennyit és ennyit kell aludnia egy 2 hónapos babának, igazából átlagokat hallasz. Ami onnan jön, hogy sok 2 hónapos baba kevesebbet alszik, mások meg többet és mind normális, egészséges 2 hónapos babák. Ebben a alvásigény táblázatban nem csak annak átlagát látod, hogy mennyi alszanak a 2 hónapos babák, hanem azt is, hogy a 2 hónapos babák 95%-a valójában mennyit alszik.
- 8-9 összesen 24 órában
- 19 óra összesen 24 órában
- a kettő között minden normális
Tehát az is normális, ha csak 8-9 órát alszik, összesen 24 órában. És az is, hogy, ha 19 órát alszik a 2 hónapos baba. Az átlagos 2 hónapos baba alvásigénye 14-15 órára jön ki. De ez nem jelenti azt, hogy ennyit KELL! aludnia egy 2 hónapos babábnak, hiszen a babák 96%-a 9 és 19 óra között alszik. Éjszaka átlagosan 8 órát alszanak a 2 hónapos babák, nappal pedig 6-7 órát. Így ha úgy érzed, hogy a te 2 hónapos babád nem alszik semmit nappal, az is normális lehet. Valójában sokszor arról van szó, hogy a kisbabák szeretnek 10-20 percre szundikálni, ahelyett, hogy 2-3 órát egyben aludnának. Ez egy normális jelenség és nem rossz minőségű alvás. Nem sérül az idegrendszer a rövid alvásoktól, sőt! Ez a természetes. Hiszen a tejből gyakran kell, igen, akár 10-20 percenként!
A reggeli kelés időpontja
Ilyen pici baba korban még nem annyira fontos tényező a reggeli kelés időpontja. Egy normál ablak reggel 6-7 között van. De ettől természetesen a legtöbb 2 hónapos el fog térni, és lehet, hogy csak 8-9 körül kel reggel. Az is lehet viszont, hogy extrém korán kelő a 2 hónapos babád és 5-6 között) kel. A lényeg, hogy minden onnan számolódik, tehát a többi nappali alvás és az egész nap ritmusa innen indul. Ha egyszer korábban kel, máskor később, akkor ahhoz képest lesz más a napotok. De ez egyáltalán nem baj ebben a korban. Bátran ússzál az árral.
Vannak alvásproblémák, amik mégis összeköthetőek a napirenddel
Tipikusan erre a 2 hónapos korra jellemző, hogy a babák felcserélik a nappalt az éjszakával vagy el van csúszva az alvásritmusuk (pl. nagyon későn este alszanak el).
Amikor egy kisbaba éjjel nehezen alszik el vagy akár az éjszakát és nappalt felcseréli, annak hátterében gyakran a bioritmus éretlensége áll. A bioritmus lényege, hogy az éjszakák és nappalok váltakozását a hormonrendszerünk támogatja: sötétedéskor olyan hormonok (például a melatonin) termelődnek, amelyek előkészítik a testünket az alvásra, míg hajnalban a stresszhormonok szintje nő meg, felkészítve minket az ébrenlétre és a nap aktív időszakára. A pár hetes, hónapos babáknál ez a hormonális rendszer még nem teljesen alakult ki, ezért természetes, ha alvásuk még rendszertelen. Ebben az életkorban a babák nappal néhány perces szundikba merülhetnek vagy hosszabb alvásokat tarthatnak, míg éjjel akár teljesen éberré válnak. A ritmus fokozatos kialakításához érdemes napközben természetes fénynek kitenni a babát, reggel fix időpontban ébreszteni, és a nappali alvásokat a természetes fényben, mindennapi tevékenységek közepette biztosítani. És akár a nappali alvásokat is megszakítani.
De hogyan? Ébresszem fel? És ne hagyjam aludni a 2 hónapos babám?
Igen, jól érted, ez azt jelenti, hogy ébreszd fel. Viszont nem kell fenntartanod, csak megszakítani a nappali alvást: egy átpelenkázással, szoptatással vagy cumsiüvegből való etetéssel. A lényeg, hogy ne hosszabbítsa meg az éjszakát reggel 9-10-ig, mert akkor nagyon későn fog tudni csak elaludni. És ne aludjon egyben több órát, mert az is negatív hatással lehet az estére, éjszakára.
Bővebben az ébresztésről itt olvashatsz.
Az esti rutin
Minél korábban, annál jobb? Nem egyszerű a válasz a kérdésre. Sokszor halljuk, hogy a gyereknek korán ágyban a helye. Hogy ez nagyon fontos. Hogy eleget csak így tudnak aludni. Hogy a növekedési hormonok akkor termelődnek. Hogy nekünk felnőtteknek is, éjfél előtt kéne több órát aludni, hogy pihentető legyen. A bioritmusunk egyik meghatározója a reggeli kelés. Ezen fog múlni, hogy a szervezet honnan “számolja” a nappali aktív órákat. Ha későn kelünk, akkor késői fekvéssel is számolhatunk legtöbbször. Érdemes tehát a reggeli keléshez igazítani az esti fekvés. Ezen kívül az évszak és hogy mikor megy le a nap is számítani fog.
Ennek alapján:
- nyári fektetés 8-9 között a 2 hónapos babának
- téli fektetés 7-8 között
Egy tanulmány szerint, a vizsgált gyerekeknél 5-ből 1-nél még el sem kezdődött a melatonin termelés, mikor ágyba dugták őket. Tehát kulturálisan ragaszkodunk ahhoz, hogy minél korábban, legkésőbb 8-kor ágyban legyen a babánk, de ennek nem sok köze van a természetes alvásszükséglethez. Minél kisebb a babád, annál valószínűbb azért, hogy korán 7-8 között ágyban lesz. De ha nálatok nem így van, akkor se izgasd magad. Sokkal később is teljesen normális lehet.
Minta napirend 2 hónapos babának
Sokféle napirend működhet, de mégis mihez tartsd magad? A fő kérdés ebben a fentieken felül, hogy hányszor alszik. Általában 4-5-szer alszanak a 2 hónapos babák. Ahhoz, hogy kiderüljön mikor vannak az alvások, meghatározó a reggeli kelés időpontja:
Normál napirend egy 2 hónapos babának, 5 alvással:
- 6-7 közötti kelés
- 8-9 között első alvás
- 11-12 között első alvás
- 2-3 között második alvás
- 5 körül harmadik alvás
- 7 körül rövid alvás
- 8-9 között elalvás este
Későn kelő 2 hónapos baba napirendje, 4 alvással:
- 7-8 közötti kelés
- 9-10 között első alvás
- 12-1 között első alvás
- 3-4 között második alvás
- 6-7 között első alvás
- 8-9 között elalvás este
Egy extrém korai kelő babával a minta napirend:
- 5-6 körüli kelés
- 7-8 közötti első alvás
- 10-11 között második alvás
- 1-2 között harmadik alvás
- 4-5 között negyedik alvás
- 7 körül ötödik rövid alvás
- 9 között elalvás este
Az alvások mennyisége is számít. Az első alvás lehet, hogy hosszabb 1-1.5 óra, a többi rövidebb 30-60 perc. De van, hogy még egy alvás délután hosszabb és a többi csak beszundikálás.
Extrém esetek
Extrém itt abban az értelemben használom, hogy az átlagtól nagyon eltér, de még normális intervallum. Vannak extrém korán kelő babák, akik ilyenkor még 6x alszanak. Ez akkor 6 rövid alvás, 6 x 30perc.
Ha személyre szabott segítséget szeretnél, hogy ki tudd alakítani a napirendet akkor kérj tanácsadást itt.