Avagy hogyan értsük meg a babasírást

A babasírás az őrületbe kerget és elviselhetetlen. Éppen ezért minden erőnkkel és azonnal meg akarjuk szüntetni. Persze ebben egyáltalán nem segít, ha még azt is halljuk, hogy meg kéne különböztetni a sírást, aszerint, hogy mit akar a babánk. És, ha meg tudnánk különböztetni, akkor nem is sírna, mert rögtön tudnánk mit tegyünk. Azonban ez az elképzelés teljesen félrevezető, és sok frusztrációtól kíméled meg magad, ha pontosan érted honnan jön és valójában melyik sírás mit jelent. Nézzük meg, hogyan érthetjük meg igazán, hogy miért sír a baba!

Miért nem érdemes a különbségeket keresni a sírások között?

A baba sírása alapvetően egy általános jelzés arra, hogy valami nem stimmel. Gondolj bele, hogy mikor egy nagyobb ovis-kisiskolással találkozol, aki sír és megkérdezed tőle miért sírsz? Nem fog tudni rá válaszolni 10-ből 9-szer. Miért éppen a kisbaba tudná? Miért lenne az ő sírása más-más ahhoz képest, hogy mi baja? Ha még a nagyobb gyerekek sem tudják értelmezni az érzelmeiket és a sírás okát később sem. És közben te is lehet, hogy úgy vagy szülőként, hogy szégyelled magad, amiért nem tudod értelmezni a babád sírását. Nonszensz, nemde?

Teljesen logikus tehát, hogy a természet nem rendelt bizonyos jelentést a sírásokhoz, hanem egyszerűen csak ezt a jelzést “adta” a babának, hogy tudja értesíteni a környezetét, hogy foglalkozzanak vele, mert valami baja van.

Ne érezd kudarcnak, ha nem tudod azonnal értelmezni a sírást

Sokan éreznek csalódottságot vagy bűntudatot, ha nem tudják pontosan értelmezni a babasírást. Azonban fontos emlékezni arra, hogy ez teljesen normális! Minden szülő próbálkozásokkal és tapasztalattal tanulja meg, hogy mi segít a legjobban. Az anyaság egy folyamat, és az idővel és tapasztalattal járó megértés része annak, hogy jobban megértsük a gyermekünk jelzéseit.

Ne érezd kudarcnak, ha nem tudod azonnal megnyugtatni a síró babádat

Hosszú távú kutatások támasztják alá, hogy nem az a fontos, hogy azonnal abba maradjon a sírás, nem az, hogy próbálkozol. Tehát ne izgasd magad, ha éppen akkor és ott nem sikerül gyorsan megnyugtatni a babád. Neki az számít, hogy te minden szülői erőddel próbáltad őt megnyugtatni.

A sírás = önszabályozás

Jól hallod, a sírás maga az önszabályozás. Ez persze nem azt jelenti, hogy hagyd magára a babád a sírással. Nagyon is fontos, hogy ne legyen egyedül vele. De a könnyeken keresztül stresszhormonok távoznak távoznak a szervezetéből. Tehát egyúttal próbálja megnyugtatni magát. Ha még te is ott vagy és ölbe veszed, megszoptatod vagy cumisüvegből tejet adsz neki, ha nem szopik – az már hab a tortán.

A te babád is sírós? Akkor ez a cikk neked szól.