Mit tehetsz, ha a gyermeked nagy igényű?
Szülőnek lenni amúgysem egyszerű, de az egyik legnagyobb megpróbáltatás, amikor úgy érzed, hogy a te babád teljesen más, mint a körülötted lévő babák. Ő az, akit gyakran „többemberes”-ként, azaz nagy igényű babaként (high-need baby) emlegetnek. De mit is jelent ez pontosan, és hogyan lehet kezelni egy ilyen helyzetet? Merüljünk el a témában!
Mit jelent a „többemberes”?
A „high need baby” kifejezést Dr. William Sears gyermekorvos és felesége, Martha Sears vezették be, akik maguk is nyolc gyermek szülei. A fogalom olyan babákra utal, akik az átlagnál intenzívebb figyelmet, törődést és jelenlétet igényelnek. Ez nem jelenti azt, hogy valami „baj” lenne velük vagy betegek, idegrendszerük sérült – ők teljesen egészséges babák, csak egyszerűen az alkalmazkodás a méhen kívüli élethez számukra nehezebb folyamat.
Ezek a babák jellemzően: nagyon gyakran vagy nonstop sírnak, nehezen nyugszanak meg, matricaként a szüleikra tapadva töltik a nap 24 óráját és sokszor ébrednek éjjel is. Ők azok, akik nagyon ritkán érzik magukat elégedettnek vagy soha. Ha ilyen a te babád is, akkor azt érezheted, hogy az utolsó csepp energiádat is felőrli a babád, semmi sem jó neki és te is küzdesz az életedért, mert annyira lemerít a gondoskodás.
Olvasd el Adrienn beszámolóját:
„Kisfiam többemberes és neki is csak anya kellett. De olyan magas igényekkel rendelkezik, amit hiába tőlem vár, nem tudom teljesíteni, mert szó szerint belehalnék. Nem tudom 0-24ben szoptatni, ringatni, ölben tartani, mert vannak alapvető fizikai szükségleteim, ami nélkül nem tud az ember funkcionálni. Az ilyen babák teljes embert, teljes szolgálatot igényelnek. Amibe nem fér bele még az sem, hogy rendesen egyek, igyak, aludjak, hajat vagy fogat mossak.mert jön a sírás hányásig, fulladásig. Nincs kompromisszum, nincsen várjál.. Nincsen szabadidő, nincsen töltekezés csak adok és adok és a határaimat súrolom. Valószínűleg azért kapta a többemberes kifejezést mert ezt a fajta állandó gondoskodást egy ember nem tudja megadni. Mert senki nem tud élni alvás nélkül és nem tudja szó szerint 0-24ben ölelni a babát. De közben a babának az anyukája kell.. Mivel én sem tudtam minden igényét kielégíteni, mert képtelenség, ezért is telt az első évünk állandó ordításból, állandó nyígásból, elégedetlenségből. Soha semmi nem jó. Soha nincs meg a komfort.. Még ha 200%ot is nyújtasz.. Mert bocsánat de éjszaka le kellett tegyelek, hogy aludhassak legalább 30 perceket. Összesen 2 max 3 órát. Utána következett vagy 20 óra folyamat ringatás. Embertpróbáló időszak. Idegörlő.. Valamiért ők nehezebben adaptálódnak.. Angolban high need baby. Találóbb. Nagy igényű baba. Most már 3 éves és sokat változott. Nem, már nem kell ringatni. Igaz, nem tud nélkülem aludni és rengeteget kell szórakoztatni. Ez egy temperamentum. Ami valamennyire megmarad az emberrel, csak megtanul kompenzálni. És velük általában egyre könnyebb. Náluk a kis gyerek kis gond.. egyeltalán nem igaz mondás. A nemalvásos, hallucinálós, kényszerképzetes, durván önkontroll gyakorlásos, állandó sírós, világgá megyek időszakunknak vége! Innentől ide nekem az oroszlánt is!”
Magatokra ismersz?
A következő tulajdonságok jellemzőek lehetnek egy „többemberes” babára. Nem szükséges, hogy mindegyik illjen a gyermekedre – már néhány jelenléte is elegendő lehet ahhoz, hogy extrán nehezített pályának érezd a szülőséget:
- Intenzív sírás és intenzív reakciók a leghétköznapibb dolgokra is – ezek a babák nemcsak sírnak, hanem teljes testükkel kifejezik elégedetlenségüket (ami egyébként normális is lehet, hiszen a baba egész testével sír, összerendezetlen a mozgása az első hónapokban).
- Meg nem állnak – az ilyen babák gyakran nem viselik el, ha korlátozzák mozgásukat bármilyen módon, például ha bepólyálják őket vagy utálják, ha babahordozóba teszik (itt testközeli eszközökre gondolok, nem az autós babahordozóra). Hiperaktívnak is mondhatjuk őket, bár nem a szó orvosi értelmében.
- Folyamatos a szopizási igényük (vagy a tápszert is egész nap iszogatnák): állandóan mellen lennének legszívesebben és ha kiesik a szájukból azonnal hevesen tiltakoznak. Ez is normális az első hetekben, tehát önmagában, hogy a babád egésznap mellen az első hónapban nem jelenti azt, hogy ilyen értelemben több emberes, mert lehet, hogy ha mellen lehet, akkor nagyon elégedett. Ezek a babák viszont nem azok, hiába vannak folyton cicin és sokat sírnak.
- Kicsi az alvásigényük: a felmérésekből tudjuk, hogy az első hónapokban nagyon különböző a babák alvásigénye. Akár 8-9 óra alvás is normális 24 órából összesen ekkora babáknál. A többemberes babáknak kifejezetten kevés az alvásigénye.
- Gyakori ébredések – a magas igényű babák ritkán alszanak hosszabb ideig, ami különösen kimerítő lehet a szülők számára. A 30-90 percenkénti éjszakai ébred normális, de ezeknél a babáknál 10-20 perces alvások lehetnek egész éjjel.
- Erős fizikai kontaktus iránti igény, nem lehet őket lerakni – nem elég, ha melletted vannak, melletted alszanak; azt is igénylik, hogy folyamatosan ölben tartsd, ringasd őket és éjjel is csak a mellkasodon hajlandóak aludni.
- Sosem elégedettek, sosem boldogok: az lehet a megélésed, ha többemberes babád van, hogy a te babád sosem elégedett, sosem boldog, mindig méltatlankodik, akkor is ha megszakadsz, hogy kielégítsd az igényeit.
- Kiszámíthatatlanok: minden megoldás csak nagyon rövid ideig működik náluk. Ők azok, akik próbára teszik a rugalmassági képességünket szülőként. Ami múlt héten még bevált stratégia volt, ma biztos nem működik.
- Szuperérzékenyek: minden zavarja őket: legyen az fény, hang, változás vagy éppen az állandóság.
- Születéstől szeparációs szorongásuk van: általában senkit nem fogadnak el, csak anya jó. Ami persze természetes a kisbabáknál, de lehet, hogy ha a te babád is ilyen többemberes baba akkor egyáltalán nem fogadja el még az apukáját sem, nemhogy a nagyit vagy a bébiszittert.
Mindezek a fenti tünetek pedig nem csak az első hetekre, hónapokra jellemzőek, hanem akár 1-1.5 éves korig is fenn állnak.
Hibáztatod magad?
Az első és legfontosabb dolog, amit anyaként meg kell értened: nem te tehetsz róla, hogy a babád ilyen nagy igényű. Nem az a baj, hogy valamit rosszul csinálsz, nem vagy elég ügyes anyukája. Ez nem arról szól, hogy valamit elrontottál volna. A nagy igényű babák nem azért ilyenek, mert elkényezteti őket az anyukájuk, vagy mert nem jól bánnak velük. Ezek a babák egyszerűen így születnek, és az ő megnyugtatásukhoz, a róluk való gondoskodáshoz sokkal komplexebb megközelítés szükséges.
Hogyan lehet megkönnyíteni a mindennapokat?
Fogadd el a helyzetet – ez talán az egyik legnehezebb, mégis a legfontosabb lépés. Ismerd fel, hogy a babád más és nehezebb róla gondoskodni, mint egy „átlagos” babáról.
Kérj segítséget – ne félj megmozgatni mindent magad körül, hogy megoszthasd az egyéb házkörüli és élettel járó terheket. Ha a babád vagy te komoly beteg lenne, akkor is megoldaná a család, hogy működjön az élet. A jó hír az, hogy ez elmúlik, de hosszabb távon lesz szükségállapot a családban. Oszd meg a környezeteddel ezeket az információkat és vond be őket minden szintéren, amiről érzed, hogy neked segíthet túlélni ezt az időszakot.
Öngondoskodás – próbálj meg beiktatni egy kis „énidőt”. Ez segíthet feltöltődni, és hosszú távon jobban ellátni a babád. Ez nálatok valószínüleg azzal fog járni, hogy a babád más kezében fog sírni, amíg te szusszansz egyet. Tudd, hogy ez oké, és nem lesz baja. De ha te 10 percet tudsz sétálni a friss levegőn addig, akkor jobban fogod majd bírni a dolgot. Ne feledd: a sírás egy megkűzdési mechanizmus a baba részéről, stresszhormonok távoznak a könnyekkel. Csak az a nehéz a babának, ha ezzel egyedül van, mert rácsukod az ajtót és vissza se mész hozzá. Ha apa kezében sír, az teljesen rendben van. Azért választjátok ezt a megoldást, hogy holnap is ott tudjál mellette lenni és holnap után is.
Használj babahordozót, ha elviseli – a babahordozók csodákra képesek, mivel lehetővé teszik, hogy a baba testközelben legyen, miközben te szabadon mozoghatsz és szabad két kezed. Még ha sír is a hordozóban, de te tudsz jönni-menni akár csak a lakásban is, nagy különbség lehet neked.
Ne hagyd figyelmen kívül a saját szükségleteidet – a saját jólléted kulcsfontosságú ahhoz, hogy képes legyél a babád igényeire válaszolni. Ha pisilni kell, menj ki pisilni! Ha emiatt pár extra percet üvölt a babád, akkor is. Nézd meg mi az a néhány alapvető dolog minden nap, amit egyszerűen muszáj megtenned, hogy ne bolondulj bele ezekbe a hónapokba és azt tedd meg. Lehet, hogy csak úgy jutsz 1-1 óra alváshoz minden nap, ha addig a párod kocsival furikázza a babát a ház körül – nem baj! Bármilyen extrémnek is tűnik a megoldás, ez csak átmeneti, erre emlékeztesd magad.
Mi lesz ezekkel a babákkal később?
A legtöbb „többemberes” baba idővel nyugodtabb és boldogabb lesz, és ahogy nőnek, egyre jobban alkalmazkodnak a külvilághoz. Sokan közülük rendkívül kreatívak, aktívak és empatikusak lesznek, és különleges kapcsolatot ápolnak szüleikkel. Bár az első hónapok vagy évek kimerítőek lehetnek, a későbbi évek során ezek a nehézségek fokozatosan enyhülnek. Mindez igaz, ha egészséges babáról beszélünk. Ha a fenti tüneteket tapasztalod, mindenképpen fordulj orvoshoz és vele zárjátok ki annak az esélyét, hogy a babád beteg, sérült vagy bármilyen orvosolható baja van.
Nem vagy egyedül!
Ha beírod az Alvás, altatás 60.000 fős csoportba, hogy többemberes babát nevelsz, rögtön fogod látni, hogy nem vagy egyedül. Rengeteg szülő megy keresztül hasonló tapasztalatokon, mint te és támogatást és kapaszkodót mindig találhatsz különböző közösségekben, szakirodalomban vagy akár tanácsadáson. A legfontosabb, hogy légy együttérző magaddal, és a hibáztatás, kritika helyett fordulj kedvességgel magad felé minden pillanatban.
Adrienn gondolatai 6 év távlatából:
„Nagyon örültem Szandi megkeresésének és nagyon furcsa volt végig olvasnom ezt a 3 évvel ezelőtti írásomat! Rengeteg emléket ezzel felidézve. Sosem gondoltam volna, hogy valamennyit szépülni fog a babakor. Ezt a fajta nehézséget, küzdelmet sosem fogom elfelejteni, de már nem büntetésként fogok erre az időszakra gondolni. Amikor folyamatosan rengeteg kudarc ér az anyaságban, nehéz meglátni a jót. Az anyaság nem egy könnyű menet, de felér egy önismereti kurzussal. Rengeteg dolgot kellett tanulnom és sok mindenben fejlődtem. Utólag hálás vagyok, hogy ez a kis csomag hozzánk érkezett és az egyik legnagyobb tanítómesteremmé vált. „Az anyaság lényege, hogy azt a gyereket neveld szeretetben, akit kaptál, nem az, akit előre elképzeltél. Hogy megértsd: ő pontosan az az ember, akinek lennie kell. És ha szerencséd van, ő lehet a tanár, aki azzá nevel, akivé neked lenned kell.” Joan Ryan Rengeteget segítettek az önálló „kutatásaim”. Sikerült olyan ismeretekre szert tennem, ami alapjaiban változtatta meg gondolkodásmódomat a kisbabákról. Megismertem a babák evolúciós hátterét, működését, szükségleteit, valamint habitusok közti különbségeket. Elengedtem a korábbi elvárásaimat, a társadalom elvárásait és elfogadtam, hogy az én gyermekem ilyen és kész. Ha a fejem tetejére állok, akkor is többemberes lesz, ezekkel a magas igényekkel. Az emberek egy része nehezen kér segítséget, mert saját maga szeretné megoldani a dolgait, de egy többemberes baba nehéz dió. Kérj segítséget a családtól, barátoktól, szomszédtól. Akár kérj fizetett segítséget vagy rendeld az ebédet! És soha, de soha ne érdekeljen, hogy mit gondolnak mások! A babád csak egyszer pici és ha most nem is tűnik úgy, de ez egy rövid időszak és el fog múlni, de annak a babának a jelenben van szüksége rád. Az első években igényelnek ennyire intenzíven, utána, ugyanígy, már soha többet! Gondolj csak bele! Alszol vele néhány évet, majd pedig alszik 60-70-x évet nélküled. „Ha valamit nem szeretsz, változtass rajta! Ha változtatni nem tudsz, változtass azon, ahogy gondolkodsz róla!” Maya Angelou”