A normál ébredési ablak reggel 6-7 között van. Mégis vannak babák és nagyobb kisgyerekek is, akik 5-6 között már fent vannak, vagy akár korábban is. Ennek sok oka lehet és teljesen normális jelenség.

Extrém korán kelők

Az extrém korán kelés egy tudományos fogalom. Az extrém szó itt csak az átlagostól eltérőt jelent, nem egy szélsőséges, negatív viselkedést. A kutatások szerint minden családban van egy extrém korán kelő, ennyire gyakori a jelenség. Az én párom is ilyen, átlagosan 5 körül már fent van reggel. Persze korán is fekszik. Ezért mikor az én gyerekeim voltak ebben a korán kelős időszakban úgy oldottuk meg, hogy ő kelt a gyerekekkel, vitte őket sétálni, hogy tudjak még egy kicsit tovább aludni.

Akkor nincs mit tenni?

Ez nem feltétlenül igaz. Függ a baba korától is, hogy lehet-e és mit tenni annak érdekében, hogy tovább aludjon a babád. Nézzük korok szerint mi lehet a megoldás korán kelő baba esetén.

0-6 hónapos kor között

Sok baba ebben az időszakban hajnalban 4-5-től már nagyon felületesen alszik. Ha szopik a babád, akkor lehet, hogy azt tapasztalod, hogy folyamatosan mellen van reggel 6-7-ig, csak így alszik tovább. Ez egy teljesen normális jelenség és azzal magyarázható, hogy hajnalban megemelkedik a stresszhormon-szint, mert a testünk készül arra, hogy nappal jön, amikor aktívnak kell lenni. Ezzel párhuzamosan leesik a vércukor-szint és ezt próbálják szinten tartani a kisbabák. Ez nem csak az első hat hónapra jellemző, egészen 18 hónapos korig tapasztalhatod ezt hajnalban.

Ha tápszeres a babád, akkor előfordulhat korán kelés. Ilyenkor bátran adjál neki is kis tápszert cumisüvegből, hiszen a folyó tej nagyon jó altató és lehet, hogy könnyen ki tudjátok húzni 6-7-ig az alvást.

Az igény szerinti cumisüveges gondoskodásról itt olvashatsz bővebben:

6-18 hónapos korban

Itt is lehet, hogy a fenti megoldás segíteni fog, de már más lehetőségeid is vannak. A nappali alvások és az esti fekvés szabályozásával is lehet, hogy változtatni fogsz tudni a korai kelésen. Ördögi körben vagytok, hiszen ha ilyen korán kel a babád, akkor valószínűleg korán is fog lefeküdni (7-8 között). És ha korán fekszik, akkor garantált a korán kelés is. De hogyan lehet akkor ebből kimászni mégis?

Egy késő délutáni alvás beiktatásával akár. Kisebb babák még 6-7 között szoktak egy rövidet aludni, nagyobbak 5-6 között. Egy ilyen rövid alvás beiktatásával könnyen kitolódik az esti fekvés 8-9 közöttre és ez segít, hogy reggel tovább tudjon aludni a babád.

1-2 éves korban

Ha a babád már csak 1x alszik, akkor fenti megoldás nem működik. Ilyenkor az egy nappali alvás általában nagyon korán van, hiszen korán kelt, akkor nem fogja bírni 12 körülig. Van egy átmeneti időszak, amikor ha a korán kelés miatt 10-11-nél tovább nem bírja a babád és érdemes visszahozni egy második rövid alvást 4-5 körül, hogy ne feküdjön este 7-kor. 1.5 éves kor után viszont ez már nem valószínű, hogy működik és ezért a nappali alvást érdemes 12 után kezdeni. Úgy lehet ebben a korban kihúzni az időt a legjobban, ha kimentek a szabadba. Az sokkal izgalmasabb és sokszor ha 10-kor már hulla fáradt a gyerkőc, de kimentek parkba, kertbe szabadon bóklászni, akkor még simán kibírja 11-11.30-ig és onnan kis ebéd otthon és simán kitolódik az alvás 12-12:30-ra és máris nem fog olyan korán feküdni és talán kicsit kitolódik a reggeli ébredés is.