„Minden gyerek más,” gyakran halljuk, de valójában talán nem is értjük, mennyire igaz ez az alvási szokásaikra is. Az alvásigény ugyanis rendkívül egyéni, és minden baba számára különböző lehet az optimális mennyiség. Ha kíváncsi vagy, mennyit kéne aludnia a babádnak, az elérhető alvás táblázatok segítségével megnézheted az életkor szerinti átlagot és a széles skálát, amelyen a babák alvási igénye mozog. Az átlagok csak irányadóak: sok baba kevesebbet, míg mások többet alszanak, és mindannyian egészségesek.
Újszülött korban: Az alvás nagyon változó
Újszülött korban mutatkoznak a legnagyobb eltérések a babák alvásigényében. Egyes családok arról számolnak be, hogy újszülöttjük szinte egész nap alszik, míg mások azt tapasztalják, hogy az ő babájuk szinte egyáltalán nem pihen. Valójában mindkét eset normális lehet, hiszen az alvási szokások ebben az életkorban még nagyon rugalmasak.
Miért lehet eltérő a babák alvási szokása?
A szülők gyakran az alvás követésére szolgáló applikációkat használják, hogy pontos képet kapjanak a babájuk alvásigényéről. Azonban ezek az eszközök szubjektív adatokkal dolgoznak, hiszen mi, szülők töltjük ki őket. Az éjszakai szoptatások és a rövidebb szundik gyakran kimaradnak a „valódi” alvási időből, mert sokan úgy gondolják, hogy a kiságyban töltött, hosszabb alvás jelenti a „normális” alvást. Pedig a babák esetében teljesen természetes, hogy testközelben rövidebb ideig alszanak, és gyakran szopiznak akár éjjel-nappal.
Túl sokat alszik?
Előfordulhat, hogy a szülők úgy érzik, a babájuk szinte folyamatosan alszik. Gyakori, hogy a külön szobában elhelyezett babák alvását kevesebb ébredéssel érzékelik, mivel a baba finom jelzéseit, mint a fejforgatás, cuppogás vagy mocorgás, távolabbról nehezebb észrevenni. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) azt ajánlja, hogy a baba éjjel-nappal egy légtérben aludjon a szülőkkel, mivel a szoros közelség segíti az alvási ritmusukat és gyorsabb reakciót tesz lehetővé a baba jelzéseire.
Hogyan találjuk meg a megfelelő egyensúlyt?
Fontos tudatosítani, hogy nincs „rossz” vagy „jó” alvásminta – a babák alvási szokásai nagyon eltérőek lehetnek. Ha bizonytalan vagy, beszélhetsz velem, Kalmár Szandi alvásszakértővel, aki segíthet megérteni, hogy az egyedi igényekhez mérten hogyan tudjátok a baba számára a legoptimálisabb alvási környezetet megteremteni. Az egyéni igények tiszteletben tartása és a babára figyelés lehet a legjobb iránymutató.
Összegzés
A babák alvásigénye széles skálán mozog, és minden egyes baba esetében eltérő. A legfontosabb, hogy ne hasonlítsuk a saját babánk alvási szokásait másokéhoz, hanem figyeljünk a jelekre és tartsuk szem előtt az ő igényeit. A megfelelő alvási környezet biztosításával és a fenti tanácsok figyelembevételével biztosíthatjuk, hogy a baba számára optimális, egészséges alvási rutin alakuljon ki.
De akkor mégis mennyit aludjon? Korok szerinti alvásigény táblázatot itt találsz.