A baba alvástanácsadás mára egyre több helyen elérhető, és nem véletlenül. A mai szülők számos kihívással szembesülnek, amikor a kisbabáik alvási szokásainak kialakításáról van szó. De vajon miért van szükség szakemberekre ezen a téren?

Személyes tapasztalatok inspirálta segítségnyújtás

Majdnem 18 évvel ezelőtt, amikor az első lányom nem tudott végigaludni egy éjszakát sem, én is kétségbeesetten kerestem a megoldást. Akkoriban sokan a „sírni hagyás” vagyis cry-it-out módszerét javasolták, de ez számomra elképzelhetetlen volt. Amikor a lányom 16 hónapos lett, találkoztam a La Leche Liga (LLL) szoptatási tanácsadóival, és rájöttem, hogy a normális babaalvásról rengeteg kutatás és információ létezik – csak éppen ezek nem érhetők el a magyar szülők számára.

Ez az élmény indított el azon az úton, hogy más szülőknek is segítsek megérteni, mi számít normálisnak a babák alvásában, és hogyan támogathatják gyermekeiket. Azóta is rengeteg család fordul hozzám, és azt tapasztalom, hogy a babaalvással kapcsolatos tévhitek még mindig élnek, annak ellenére, hogy egyre több kutatás és szakértői vélemény áll rendelkezésre.

A mítoszok eloszlatása és a szülők támogatása

A babaalvás körüli tévhitek gyakran sok felesleges stresszt és bizonytalanságot okoznak a szülőknek. Az egyik leggyakoribb félreértés például az, hogy egy baba „rossz alvó”, ha nem képes végigaludni az éjszakát. Pedig az alvási ciklusok, a fejlődés különböző szakaszai és a baba természetes igényei mind befolyásolják, hogyan és mennyit alszik.

A tanácsadók feladata, hogy ezeket a tévhiteket eloszlassák, és valós, kutatásokon alapuló információkat osszanak meg a szülőkkel. Ezáltal a családok jobban megértik a babáik szükségleteit, és képesek lesznek olyan megoldásokat találni, amelyek mindenki igényeit figyelembe veszik a családban.

Támogatás a szoptató és tápszeres családok számára is

Az alvás, altatás és a szoptatás elválaszthatatlan egymástól. Dr. James McKenna, az amerikai alváskutató, a „breastsleeping” (szoptalvás) kifejezést használta, hogy rámutasson: a szoptatás és az alvás olyan szorosan összefonódik, hogy nem érdemes őket külön kezelni. A szoptatás mellett azonban fontos, hogy a tápszeres családok is megfelelő támogatást kapjanak. Éppen ezért egy olyan rendszert dolgoztam ki, amely az igény szerinti cumisüveges etetéssel támogatja az altatást, hogy minden család megtalálhassa a számára legjobb utat.

Közösség és tapasztalat

10 évvel ezelőtt létrehoztam egy Facebook-csoportot, amely mára több mint 60.000 tagot számlál. Az évek során több ezer családot támogattam személyesen és online, és úgy érzem, hogy ez a közösség óriási segítséget nyújt a szülőknek, akik nem érzik végre magukat UFO-nak és nincsenek egyedül a problémáikkal.

Az alvástanácsadók szerepe tehát nem csak az alvási problémák megoldásában rejlik, hanem abban is, hogy egy támogató közösséget hozzanak létre, ahol a szülők információt, bátorítást és megértést kapnak.

Legyél te is baba alvástanácsadó!

A baba alvástanácsadói munka azért kiemelten fontos, mert segítenek a szülőknek eligazodni a tévhitek és az elvárások között, miközben támogató közösségre is szükségük van. A legtöbb szülő, aki rám talál említi, hogy miért nem korábban jutott ezekhez az információkhoz? Sokkal könnyebb lett volna az élete. Akár szoptatásról, akár tápszeres etetésről van szó, az alvástanácsadók abban is segítenek, hogy a családok megértsék és tiszteletben tartsák a babák természetes igényeit. A cél nem csupán az, hogy a babák aludjanak, hanem hogy a szülők és a gyermekek is kiegyensúlyozottabbak és boldogabbak legyenek.

Ha érdekel hogyan lehetnél te is alvástanácsadó, akkor itt tudsz tájékozódni. A képzés előképzettséget nem igényel és teljesen online van. A képzés 1 éves és rugalmasan végezhető. A videós oktatóanyagba és a kézikönyvbe azonnal belevághatsz vásárlás után. A képzés része több élő online képzés és workshop, amiken részt vehetsz élőben vagy felvételről visszanézheted. 3 hónapos mentorprogramot biztosítok minden résztvevőnek, hogy a gyakorlatban se érezd magad egyedül. A képzés a felnőttképzési rendszerben nyilvántartott képzés és a végén tanúsítványt kapsz.

Vélemények ⭐⭐⭐⭐⭐

„Még akartam is mondani hozzá, hogy úgy éreztem magam, mint aki tükörbe néz, abszolút magaménak éreztem amit mondtál, mint amikor hosszú keresgélés után megtalál valamit az ember a fiókban. Az pedig, hogy te mentorként ilyen szorosságban és válaszkészségben jelen vagy, nagyon ritka, és hálás vagyok érte!”

Dorottya
Alvástanácsadó képzés hallgató

„Szandit követem mióta 2017-ben megszületett kislányom, nálunk is nem alvásos éjszakák mikor beköszöntek. Szeretem azt az egyszerűség, de mégis óriási szakmai tudást amit képvisel. Én évek óta várom, hogy tanulhassak is tőle ilyen formában. Szívembe az alvástréning semmilyen formája nem fért bele sosem, örülök, hogy összeállt ez a képzés. Fantasztikus ítélkezés mentes tér jött létre. Egy anyakör is lett a nap végére ebből a képzésből. Sok hasznos dolgot tanultunk. Fárasztó, de mégis nekem egy nagyon feltöltő nap volt. Én még hallgattam volna tovább és tovább. Alig várom a mentorprogram elkezdését.”

Edit
Alvástanácsadó képzés hallgató

Nagyon tetszett, megerősített abban, amit addig a napig tanultam a képzésed során és abban is, mennyire érdekel engem ez a téma. Örülök, hogy hosszan beszéltél a mindfullnessről, hiszen sok anya csak azt érzi, hogy az alvás frusztrálja, aztán kiderül, hogy nem is ott van a gond feltétlen, hanem az anya saját magához való viszonyával. A kérdés kifejtésekből is sokat tanultam úgy érzem. Jó lesz visszanézni! ☺️

Dorina
Alvástanácsadó képzés hallgató