Sok szülő aggódik az újszülött babája miatt, mert azt a tapasztalja, hogy éjjel sokat nyugtalan a baba: forgolódik, nyökög, mocorog, fészkelődik, kapálózik, vergődik. Azt gondoljuk, hogy csak az a jó alvás, ami mozdulatlan. Azt várjuk, hogy a babánk éjjel nyugodtan fog aludni, ami azt jelenti nem mozdul, nem ad ki hangokat. Pedig az alvás nagyon is aktív folyamat és természetes, hogy a kisbabánk is sokat nyugtalan: forgolódik és nyökög éjjel álmában is.

Mégis mit tehetünk?

Pici babánál ezek a nyugtalanságok jelezhetik, hogy éhes, szomjas és gondoskodásra van szüksége. A folyó tej nagyon jó altató és ha látjuk, halljuk, hogy a babánk éjjel mocorog vagy nyugtalan nyugodtan kínáljuk meg tejjel: tegyük mellre, vagy adjunk neki cumisüvegből tápszert, ha nem szopik.

Biztonság

Fontos, hogy az ágyában ne legyen semmi más csak ő és maximum egy vékony takaró hónaljig felhúzva. Nagyon népszerűek a babafészkek, babafészek szettek, de ezeknek a használatát az alváskutatók nem ajánlják biztonsági szempontból.

  • elzárhatják a baba orrát és száját, és megnehezíthetik vagy lehetetlenné tehetik a légzését
  • takarhatják a baba fejét, és megakadályozhatják a hővesztést, ami túlmelegedéshez vezethet.

Erről bővebben itt olvashatsz angolul.

Mi van, ha már nagyobb a baba és nyugtalanul alszik?

Az éjszakák igazán mozgalmasak a mozgásfejlődéssel lesznek. 3-4 hónapos kortól a babák éjjel is gyakorolnak. Amit nappal elsajátítanak a mozgásfejlődésben azt éjjel is újra és újra megcsinálják. Ehhez alkalmazkodik az alvás fejlődés, hiszen a 2-3 éves korig a gyerekek nagyon sok időt töltenek felületes alvásban, amiben könnyen tudnak mozogni is. Tehát egyáltalán nem káros vagy kóros, ha a babád az első 2-3 évben gyakran ébred és forog, felül, feláll éjszaka is. Sőt! Éppen nagyon fontos munkát végez: gyakorol és ezt nem elég nappal, éjszaka is kell.

De biztos ne vigyem orvoshoz?

Figyelj más jeleket is! Ha a babád beteg, rosszul van, nem fejlődik megfelelően ÉS nyugtalan az alvása akkor mindenképp érdemes orvoshoz fordulni vele.