Alvásigény

Az első hetekben már is a babák alvásigénye nagyon különböző lehet. Az is normális, ha csak 8-9 órát alszik a babád, összesen 24 órában. És az is, hogy ha 19 órát alszik összesen a babád. Az átlagos alvásigény így 14-15 órára jön ki. Ez az, amit a táblázatokban láthatsz. De ez nem jelenti azt, hogy ennyit KELL! aludnia egy babának, a te babádnak. Hiszen a babák 96%-a 9 és 19 óra között alszik.

Éjszaka mennyit alszik az 1 hónapos baba?

Éjszaka átlagosan 8 órát alszanak a babák, az első hetekben. De lehet, hogy a te babád 12 órát is alszik. Az is lehet, hogy többször felkel közben, sőt nagyon jó, ha éjjel néhányszor felkelted akár szopizni. A tejtermelést serkenti az éjszakai szoptatás és sok anyának nem is tud elég teje termelődni, ha nem szopizik éjjel a babája.

Az is normális, ha 8 óránál kevesebbet alszik és sokszor ébred éjjel, akár óránként szopizni.

Mennyit alszik nappal az 1 hónapos baba?

Nappal az 1 hónapos baba 6-7 órát is alszik akár. Nem egyben természetesen, hanem 5-6 részletben. Az is lehet, hogy úgy érzed, hogy a te babád nem alszik semmit nappal. Szakmai tapasztalatom szerint ezt azért is tapasztalják a szülők, mert teljesen más elvárásaik vannak a babák alvásával kapcsolatban. Azt gondolják, hogy csak az a jó alvás, ha kiságyban órákat egyben alszik a baba. Valójában a kisbabák szeretnek sokszor rövideket aludni és 10-20 percre szundikálni, ahelyett, hogy 2-3 órát egyben aludnának. Ez teljesen normális jelenség.

Az is lehet, hogy a te babád egész nap alszik és aggódsz, hogy normális-e ez. Ha felkel 1-2 óránként enni közben, akkor alapvetően bármennyit alhat. És természetesen éjjel is alszik közben, ébredésekkel. Azért fontos a túl sok alvásra figyelni, mert a szervezete így energiát spórol és „éhezteti” magát. Legalább 8-12 alkalommal legyen mellen egy nap és akkor nem lehet baj. Se az alvással, se a tejtermeléssel.

Szoptalvás – alvás és szoptatás kéz a kézben

Az 1 hónapos babák alvása és szoptatása szorosan összefügg. Ez a természetes folyamat, amit ma már szoptalvásként emlegetnek, a babák élettani szükségleteihez igazodik. Az első hetekben a babák gyakran rövid, 10-20 perces szakaszokban alszanak, amit szopizással vagy komfortszopizással töltenek. Ez azért fontos, mert az alvásuk jelentős részét felületes (REM) alvás teszi ki, amikor könnyen ébrednek.

A gyakori ébredések – bár a szülők számára fárasztónak tűnhetnek – biztosítják a tejtermelés fenntartását, hiszen a baba gyakran szopizik, ezzel serkentve a tejképződést. Ez nemcsak az anyatej mennyiségéhez, hanem a baba kiegyensúlyozott vércukorszintjéhez és fejlődéséhez is hozzájárul. Ráadásul a testközelség megnyugtatja a babát, segít szabályozni a légzését, szívritmusát, és a biztonságérzetét is növeli.

Az 1 hónapos babák alvása tehát nem arról szól, hogy hosszú, egybefüggő órákat töltsenek mély álomban. Sokkal inkább a gyakori alvási ciklusok és szopizások természetes váltakozásáról. Ha a te babád sokszor ébred, rövideket alszik, és közben szopizik, akkor pontosan azt teszi, amire a szervezete a legjobban szüksége van.

Igény szerint a tápszeres babáddal is

Az igény szerinti tápszeres etetés segíthet a baba altatásában is, mivel a folyó tej és az altatás közötti kapcsolat hasonlít a szoptatás során tapasztalt nyugtató, altató hatásra. A baba számára az evés nem csupán a jóllakást szolgálja, hanem egyben lehetőséget ad a megnyugvásra is, így természetes módon kapcsolódik össze a folyó tej és az alvás. Ha a babát megfelelő pozícióban, nyugodt környezetben etetjük, és figyelünk arra, hogy ne túl gyorsan ömljön a tej, a szopás és a nyelés nyugtató-altató hatású. Az etetés végén, amikor a baba már jóllakott, a nyugtatócumi segíthet abban, hogy elaludjon, ugyanolyan kényelmes és szeretetteljes légkörben, mintha szoptatnánk. Így tehát, az igény szerinti cumisüvegezés közben nemcsak eszik a baba, hanem el is tud aludni rajta, ahogy a mellen is, ha a baba igényeihez igazítjuk a folyamatot.

Milyen az 1 hónapos baba minta napirendje?

Könnyen lehet összefolynak ilyenkor az éjszakák és nappalok és nem látsz nagy különbséget még a két napszak között sem. Az viszont ilyenkor is fontos, hogy nappal az zajban-fényben legyen a babád és éjjel viszont tartsátok a sötétet. Érdemes reggel 8 körül megkezdeni a napot ilyen pici babával is, felhúzni a redőnyt és a nappaliban, ahol az élet folyik ott tölteni akár az alvásidőt is a babával. Csak arra figyelj, hogy este pedig vedd le a fényeket és akár már 5-6 körül bújj ágyba nyugodtan a pici babával, mert sok szopizó baba csak úgy van jól az esti órákban, ha egyik mellről a másikra kerülhet. Ennél több napirendre az első hetekben nem lesz szükséged.

Ha szeretnéd látni, hogy mi történik később a napirenddel akkor itt találod a 2-4 hónapos baba napirendjét.