Milyen korú babának van 2 alvásos napirendje?

Vannak 7 hónapos babák, akiknek 2 alvásos napirendje van és vannak 1.5 éves gyerekek, akiknek szintén 2 alvása van. Hogyan lehetséges, hogy ezek az esetek mind normálisak és nincs semmi baj vagy tennivaló, ha így alszanak a babák?

Hihetetlennek tűnik, de valóban arról van szó, hogy nagy különbség van a gyerekek között alvás terén és az is igaz, hogy sokszor az alvásmennyiség 6 hónapos kor után már nem nagyon változik nappal, csak inkább az, hogy hányszor alszik, milyen elosztásban.

6 hónapos baba minta napirendje

Lehet, hogy még 4-szer alszik a babád. Ilyenkor az az általános, hogy viszonylag korán kel a baba (6-7 között) és 4 rövidet alszik. De az is előfordulhat, hogy későn kel (8-9 körül) és két nagyobbat alszik napközben és este is korán fekszik (7-8 között). És a kettő között minden lehetséges. Az amerikai és az angol alváskutatók is megegyeznek abban, hogy 24 órában az össz alvás számít. Teljesen mindegy tehát és nagyon egyéni, hogy ezt milyen összeállításban, milyen napirenddel alusszák meg a babák.

1-1.5 éves kor között is sok gyerek 2 alvásos napirendet tart

Nézzük a másik végletet, amikor akár 1.5 éves korig 2 alvásos napirendje van a gyereknek: ezek a gyerekek általában korán kelnek (6-7 között) és későn fekszenek (9-10 között). A két alvás pedig valahol 10-11 körül és délután 3-4 körül kerül sorra. Általában ezek 30-60 percesek és összesen legtöbbször nem haladják meg a 1.5 órát.

De akkor baj, ha az 1 évesem már csak 1-szer alszik?

Egyáltalán nem baj, sok 1 éves baba 1-szer alszik már csak és ez is teljesen rendben van. Ilyenkor általában nem túl korán kelnek a babák (7 körül) és este is 8 körül már alsznak. A nappali alvás pedig a nap közepére esik ideális esetben 12-2 között megtörténik és általában 1-2 óra hosszat alszanak a gyerekek.

Hogyan alakítsd ki a 2 alvásos napirendet?

Felmerülhet, hogy szükség van kialakítani a 2 alvásos napirendet, mert intézménybe, bölcsibe jár a gyerek vagy egyéb elfogaltság, családi dinamika miatt szerencsésebb. Ezt bizonyos keretek között te is tudod alakítani. Annak feltétele, hogy beleférjen a 2 alvás, a reggeli ébredés lesz. Így, ha nem kel elég korán reggel a babád, ahhoz, hogy beleférjen a 2 alvás te magad is ébresztheted. Ez furcsának tűnhet, itt olvashatsz az ébresztésről bővebben. Ha 6-7 között már fent van, akkor jó eséllyes el tudod altatni 10 körül és délután 3-4 körül még egy rövid alvás bele fog férni. Lehet, hogy csak úgy, ha megint ébreszted a délelőtti alvásból mondjuk 1 óra után, hogy tényleg meg tudjon nőni az alvás késztetés eléggé 3-4 között egy alváshoz. Minél kisebb a babád, annál valószínűbb, hogy nagyobb segítségre is szüksége le az elalváshoz, hiszen nappal nehéz kikapcsolni, lelazulni egy örökmozgó 1 évesnek. Ilyen segítség lehet a mozgás (hinta, babakocsi, ringatás, hordozás stb.) vagy a folyó tej (szoptatás, cumisüvegből folyó tej stb.).

Mikor áll át 2 alvásról 1 alvásra a baba?

Az egy alvásra való átállás általában 1–1,5 éves kor körül válik aktuálissá, amikor a két alvás már soknak tűnik, de az egy még nem elég. Az átállás jelei közé tartozik, ha a gyermek túl korán ébred reggel, de nem bírja ki délig, vagy ha késő délután is nehezen alszik el. Az átmenet megkönnyítésére érdemes délelőtt szabadtéri, aktív programokat szervezni, amelyek elterelik a gyermek figyelmét, így könnyebben kitart délig. Az alvási ritmus kialakításában a napfény, a bioritmus és a szabadban töltött idő mind fontos szerepet játszanak. A képernyők használatát érdemes elkerülni lefekvés előtt, mivel a kék fény gátolhatja az elalvást.

Az átállás időszakában a rugalmas hozzáállás segít, hiszen ilyenkor változó lehet, hogy a gyermek egyszer vagy kétszer alszik napközben. A legfontosabb, hogy a gyermek összességében elegendő alvást kapjon, és a család figyelembe vegye a gyermek egyéni alvásigényét és természetes ritmusát.

Ha szeretnél személyre szabott segítséget a 2 alvásos napirend kialakításához akkor kérj időpontot tanácsadásra.