A kisbabák alvásigénye nagyon egyéni és különböző lehet. Ha megnézed a baba alvásigény táblázatot itt akkor jól látszik, hogy minél kisebb a babád, annál nagyobb különbség lehet két baba között alvásigényben. Ezért nem érdemes semmiképp a szomszéd baba alvásigényéhez hasonlítani a te babád alvásigényét.

Újszülött csecsemő alvásigénye

A legnagyobb különbségek éppen újszülött korban lehetnek. Ha megkérdezel több családot, hogy mennyit aludt újszülött korban a babájuk, akkor a két véglett között mindenféle választ fogsz kapni. Lesz olyan család, aki azt állítja, neki semmit nem aludt a babája, mikor megszületett. És lesz olyan is, aki azt állítja, hogy az ő babája folyton aludt. De akkor mi az igazság és mennyit kell aludnia az újszülött csecsemőnek?

Mennyit alszik a baba?

Hogy valójában mennyit alszik a baba, azt nagyon kevés szülő tudja pontosan megmondani. Hiába vannak remek applikációk a baba alvásának mérésére, követésére, azt mi szülők töltjük ki és emiatt elég szubjektív lehet az eredmény.

Nem alszik semmit a baba

A szülők jelzik az appban, hogy szopizott a baba éjjel és le is vonják az alvásból ezt az időszakot. Pedig a babák szoptatás közben is alszanak, félálomban vannak. Mi pedig azt gondoljuk, hogy olyankor nem alszanak. A másik tipikus jelenség, hogy szintén szoptatás közben beszundikál a baba 10-20 percre. Azt pedig nem vesszük alvásnak, mert azt gondoljuk, hogy az az jó és rendes alvás, ha a kiságyába egyfolytában órákat alszik a babánk. Ezzel ellentétben pont az a normális a pici babáknak, ha testközelben rövideket szundikálnak és sűrűn szopizhatnak éjjel-nappal.

Folyton alszik a baba

A másik véglet, mikor azt gondoljuk, hogy folyamatosan alszik a babánk. Ilyenkor gyakran a szülőktől távol, különszobában van a baba mikor alszik, akár éjjel, akár nappal. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ajánlása szerint legyünk egy légtérben az alvó babával éjjel és nappal is. Nem véletlenül van ez az ajánlás, hiszen ha tőlünk távol van a babánk, akkor nem tud jelezni nekünk. Nem feltétlenül tud egy pici baba hangos sírással jelezni, hogy ébredésre, szoptatás, ringatásra, gondoskodásra volna szüksége. Ennél sokkal apróbb jelekkel: fejforgatással, cuppogással, tátogással, mocorgással jelzik, hogy ébredeznek. De ha ilyenkor nem jön válasz a jelzésükre, gyakran alvásba menekülnek, mert ott energiát tudnak spórolni.

Összefoglalás

Nem feltétlenül van gond, hogy ha a te babád nem úgy alszik, ahogy azt a környezet sugallja. Érdemes alvástanácsadáson körbejárni a témát, ha kétségeid vannak, hogy megnyugtató választ kapj rájuk.