Rengeteg szülő kapta már meg azt a jószándékú tanácsot, hogy ha a babát este „jól megtömik”, akkor éjszaka nem fog felébredni. Ez az elképzelés könnyen hihető lehet, hiszen logikusnak tűnik: ha tele van a baba gyomra, nem fog ébredni, hiszen csak azért ébred, mert éhes. De a valóságban ez a módszer ritkán hoz eredményt, és sokszor még tovább nehezíti az alvást.
Ebben a cikkben megvizsgáljuk, hogy miért nem működik ez a megközelítés, és mit tehetsz azért, hogy segítsd a babád éjszakai alvását.
A „jól megtömöm” aludni fog mítosza
A „tömd meg a babád vacsoránál” történetének gyökerei régre nyúlnak vissza. Nagyon szeretek utána menni, hogy miért gondoljuk valamiről, hogy az az jó és egészséges. Így sokkal könnyebb megérteni és elfogadni azt, ami reális elvárható egy babától és támogatja az egészséges fejlődését. Ez a tévhit különösen a tápszeres táplálás korai időszakában volt népszerű, amikor az akkori tápszerek nehezebben emészthetők voltak, és valóban hosszabb alvási szakaszokat eredményezhettek. Azonban a modern tudomány és a szoptatás terén szerzett tapasztalatok rávilágítottak arra, hogy az éjszakai ébredések okai sokkal komplexebbek ennél. Ebben a korszakban és még ma is tartja magát az a nézet, hogy ha folyik a tej (akár ciciből, akár cumisüvegből), akkor csupán táplálkozás történik és hát miért kéne éjjel táplálkozni? Miért nem tömjük a baba pocakját jól tele este és akkor nem fog kelni éjjel és kész.
Mi a probléma a „jóllakatás” stratégiájával?
- A baba gyomra gyorsan ürül:
- Az anyatej könnyen emészthető, gyakran már egy óra alatt kiürül a baba gyomrából.
- A tápszer is gyorsan megemészthető, és a babák nem képesek nagy mennyiséget egyszerre elfogyasztani, mert kicsi a gyomruk. A tápszer lassabban emésztődik mint az anyatej, ezért gondolhatjuk, hogy ha ébred a babánk, akkor lehet tápszert kéne neki adni és akkor majd alszik. Azonban a mai tápszerek már szintén elég könnyen emészthetőek és kb. 2 óra alatt kiürülnek a gyomorból.
- Az éhség nem az egyetlen ok az éjszakai ébredésre:
- A babánk lehet szomjas is! Sok felnőtt is felkel éjjel inni egy pohár vizet. A folyadék nagyon fontos a szervezetnek és az anyatej és a tápszer nagy része is víz!
- A babák alvási ciklusai különböznek a felnőttekétől. Az, hogy az alvásciklus végén szükségük van segítségre, hogy átlendüljenek a következő ciklusba normális fejlődési szakasz, amelyet nem feltétlenül lehet megakadályozni vagy felgyorsítani.
- Sok baba éjszaka nem az éhség vagy szomjúság miatt ébred fel, hanem azért, mert közelségre, megnyugtatásra vagy egyszerűen az anya biztonságot nyújtó jelenlétére van szüksége.
- Túl nagy adagok veszélyei:
- Ha túl nagy mennyiséget adunk a babának este, az emésztés problémákat okozhat, és hasi diszkomfort miatt ébredhet fel.
Az éjszakai ébredés valódi okai
A babák éjszakai ébredése tehát többnyire nem csak éhségről vagy a szomjúságról szól.
Biológiai ritmusok:
A babák alvási ciklusai sokkal rövidebbek, mint a felnőtteké. Az ébredés és visszaalvás folyamatának segítése a gondozó részéről része a fejlődésüknek, és segíti az idegrendszer érését.
Biztonságérzetet ad a szoros testkontaktus:
Az éjszaka a babák számára ugyanúgy a közelségről és az érintésről szól, mint a nappalok. Az anya és a baba közötti kötődés alapvető szerepet játszik az éjszakai ébredések során.
Fogzás, betegség vagy fejlődési ugrások (alvási regresszió):
Ezek a tényezők gyakran megzavarják a babák alvási mintáját, és sokszor semmi köze nincs az esti etetés mennyiségéhez.
Bizonyos fejlődési ugrások idején (pl. 4 hónapos alvási regresszió) a babák alvási szokásai megváltozhatnak. Ez nem azt jelenti, hogy rosszul csinálsz valamit, hanem azt, hogy a baba fejlődik. Akkor is, ha ez hirtelen visszafejlődésnek látszik.
Környezeti tényezők:
A hőmérséklet (kifejezetten a meleg, pl. nyáron), a zajok, a fények vagy akár a túl sok inger a nap folyamán is hozzájárulhat az éjszakai ébredésekhez.
Mit tehetünk az éjszakai ébredések kezelésére?
Realista elvárások kialakítása:
Először is, fontos megérteni, hogy az éjszakai ébredések teljesen normálisak, és a legtöbb babánál előfordulnak az első két életévben. Ne várjuk el, hogy egy baba „átaludja az éjszakát” csak azért, mert tele a pocakja.
Válaszkész gondoskodás:
Ha a baba felébred éjszaka, próbáljunk reagálni az igényeire türelemmel és megértéssel. Ez lehet szoptatás, (cumisüvegből folyót tej, ha nem szopik), ringatás vagy egyszerűen a testközelség biztosítása.
Esti rutin kialakítása:
Egy megnyugtató esti rituálé, például fürdés, meseolvasás vagy lágy zene, a fények halványabbra vétele segíthet a babának ráhangolódni az alvásra. Ez igaz akkor is, ha még szereti a babád „kitombolni” magát elalvás előtt.
Öngondoskodás:
Az éjszakai gondoskodás sok szülőnek nagyon megterhelő. Kérj támogatást a partneredtől, családtagoktól vagy akár szakértőtől, ha szükséges, hogy jobban össze tudd hangolni a baba természetes szükségleteit a magad igényeivel és határaival.
Ha jól lakott, majd aludni fog! Vagy mégsem?
A „tömjük meg a babát, és aludni fog” tanács egyáltalán nem veszi figyelembe a kisbabák és nagyobb kisgyerekek életkori sajátosságait és természetes biológiáját valamint érzelmi szükségleteit. Az alvás nem egyszerűen az evésről szól, hanem sokkal összetettebb folyamat, amelyet számos tényező befolyásol.
Bár érthető vágyad, hogy egy jó éjszakai alvást biztosíts mind a babának, mind magadnak, de teljesen más kép él a fejünkben arról, hogy mi a jó a babának, mint amire valóságban szüksége van. A kulcs az, hogy életkorának megfelelően reagáljunk a baba szükségleteire, és megtaláljuk azt az egyensúlyt, amely mindkettőnk számára működőképes.
Ha úgy érzed, hogy az éjszakák túl nehezek, és tanácsra van szükséged, ne habozz segítséget kérni. Az alvásproblémák megoldása néha egyszerűbb, mint gondolnád, ha támogatást kapsz egy megértő szakembertől.