Az esti rutinnak nagy jelentőséget tulajdonítunk. Azt gondoljuk, hogy azon múlik az altatás sikeressége. Ezért próbálunk követni egy bizonyos rutint és izzadunk, hogy sikerüljön. Ha nem sikerül tartani az esti rutint, akkor pedig frusztrálódsz. Lehet, hogy semmi alapja? Járjuk körül, hogy mennyire fontos az esti rutin és mire érdemes valóban odafigyelni az esti fektetésnél.

Értsük meg az esti rutint

A korábbi generációk gondoskodási eszközei erősen támaszkodtak külső megerősítésre. Leginkább az igény szerintiség hiánya okozta azt, hogy szükség volt erre az elmúlt 50 évben. A szoptatáson keresztüli gondoskodás vagy az igény szerinti cumisüveges gondoskodás, a válaszkész gondoskodás viszont kevésbé igényli ezeket a külső mankókat, hiszen bármikor mellre tehetem a babám, bármi baja van és nem kell időpontokhoz és sorrendekhez ragaszkodnom. Ez az új gondolkodás teljesen feleslegessé is teszi, hogy stresszeljük magunkat a rutinon. Úgyis csinálunk és követünk valamiféle rutint este, de nem kell ragaszkodnunk egy bizonyoshoz.

Esti rutin minta

Gondold végig, hogy este mi mindent csinálsz lefekvés előtt a babával. Azért csinálod ezeket, mert készülsz az éjszakára és azt érzi az ember ösztönösen, hogy jó ilyenkor levenni a fényeket, elcsendesedni, kellemes fürdőt venni és összebújni. Ez mind nagyon jó a gyerekeknek is és kor szerint tudjuk rájuk szabni az esti rutint. A kisebb babával egészen 2-3 éves korig lehet, hogy szoptatni, cumisüveggel altatni fogunk. Vagy is lehet az esti rutin része, hogy ringatjuk, labdán rugózunk vagy hintában mozgatjuk. Ezek mind nagyon jó altatók és egy megfelelő esti rutin után gyorsan álomba szenderítik a babát.

Nagyobb gyerekekkel 2-3 éves kortól már inkább lehet, hogy összebújunk és mesét olvasunk az esti rutin részeként.

Legjobb esti rutin tippek

  • Kapcsold le az erős fényeket! Használj meleg narancs és piros karácsonyi fényeket az elalvás előtti 1-2 órában már. (Az éjszakai fény használatáról itt olvashatsz.)
  • Semmi képernyő! A nagyobb gyerekeknek az elalvást megelőző 2-3 órában, de kisebb babáknak egészen 2 éves korig zéró képernyő az ajánlás (WHO) egyébként is.
  • Fürdesd meg! Nagyon sok kisbaba imádja a fürdetést. Utána viszont természetes, hogy ahogy kijön a fürdésből nagyon nyűgös lesz és azonnal szopizni vagy tejet akar. Az öltöztetést sem bírja kivárni. Ha a te babád nem szereti a fürdést akkor próbáld ki a fürdető vödröt.
  • Folyjon a tej! Szoptasd bátran álomba a babád. Vagy ha nem szoptatsz, a cumisüvegből folyó tej is nagyon jó altató.
  • Mozogj a babáddal! Táncolj, ringasd, hordozod vagy pattogjatok fitnesslabdán.

Számíts rá, hogy az altatás hosszabb folyamat

Bármilyen esti rutint is választasz, az elalváshoz, lenyugváshoz idő kell. Mi felnőttek is 1-2 órát elalvás előtt már készülődünk, hangolódunk. Hát persze, hogy a kisbabánk vagy nagyobb gyerekünk altatása is órákat igényel. Maga az elalvás is 30-60 perc lehet és előtte még 1-2 óra a hangolódás. Ez normális és természetes és a reális elvárások segítenek megtalálni a saját ritmusotokat az esti rutinban.