Nagyon sok baba az első hetekben, hónapokban nem vagy keveset ébred éjjel. Ilyenkor a szülők megnyugodnak, hogy milyen szerencsések, jó alvó a babájuk. Lásd erről korábbi cikkemet:
De 3-4 hónapos kor után valami megváltozik és a baba elkezd sűrűbben ébredni. Ilyenkor pedig nem értjük, hogy mi történt? Mit történt az eddig jól alvó babánkkal? Elromlott? De miért? Ezekre a kérdésekre keressük a választ a cikkben.
Ha a környezeted ilyenkor “jótanácsokkal” halmoz el, akkor biztosan hallhatod, hogy “egy ekkora babának már át kell aludnia az éjszakát!” és “az éjszakai etetésekre nincs semmi szükség”. Ezek tovább tépázzák a szülői önbizalmat, úgyhogy nézzünk rá most szakértői szemmel, mi is a helyzet valójában!
Nézzünk utána, mitől is ébrednek éjjelente az ekkora babák!
Nem érnek rá nappal szopizni
Ebben az életkorban a babák nagyon elfoglaltak a környezetük felfedezésével, ezért nem szánnak elég időt a szopásra napközben. Amikor éhesek szopizni akarnak, de hamar elterelik a figyelmüket a környezet zajai és történései, így gyorsan abbahagyják a szopizást. Éjszaka, amikor nincsenek zavaró ingerek, bepótolják a nappal kihagyott szopizásokat, és ilyenkor jól fel tudnak tankolni. Ezért nagyon fontos az éjszakai szoptatás, mert nagyobb részben járul hozzá a tejtermelés fenntartásához, mint a nappali. Ha a baba éjszaka nem pótolja a nappal elmaradt szopásmennyiséget, csökkenhet a tej mennyisége. Nappal megpróbálhatunk unalmasabb körülményeket teremteni a szoptatáshoz, de alapvetően nem tudjuk megváltoztatni a helyzetet, mert ez nagyrészt a baba természetes viselkedése ebben a korban.
És ha tápszeres, akkor miért ébred?
Cumisüveges táplálás esetén is szükség lehet az éjszakai etetésekre, mert a szopó mozgás és a tej segíti a babákat elaludni és visszaaludni. Tápszeres etetésnél gyakori, hogy a babák néhány hónapos korukra már nem kapnak éjszaka enni, de ha ilyenkor kezd ébredni a baba, akár óránként is, a nyugtatócumi nem mindig elég. Ilyenkor gyakran teát, vizet vagy gyümölcslevet adnak neki, hogy visszaaludjon. Azonban a tápszeres babáknak is folyó tejre van szükségük, éjszaka is. Egy éves korig bátran lehet őket tápszerrel kínálni igény szerint, éjszaka is. A pontos elosztásról és mennyiségekről részletes információt itt találsz.
A mozgásfejlődés miatt ébred
Ebben az életkorban robban a mozgásfejlődés, aminek a hátterében nagy idegrendszeri átrendeződések állnak. Önmagában ez az erős idegi igénybevétel is indokolja azt, hogy az alvási szokások nagyon megváltoznak.
Látszámellenőrzést tart éjjel
Hat és tizennyolc hónapos kor között jellemző a szeparációs szorongásnak hívott jelenség: ilyenkor az anya eltávolodása különösen erős reakciót vált ki a babából. Mivel az éjszaka amúgy is érzékeny időszak, az elszakadás megtapasztalása éjszakánként csúcsosodik ki, vagyis garantált a sok ébredés: a kisbabák folyamatosan csekkolják, hogy még a mama van-e itt, vagy már a kardfogú tigris… Ezt a fejlődési fázist is át kell vészelnetek, hogy alhassatok végre.
Megkezdődött a hozzátáplálás
A baba ebben az időszakban kapja az első szilárd táplálékokat, amik szintén kihathatnak az éjszakára: az újfajta táplálék emésztése és allergiás reakciók is okozhatnak ébredést.
Jellemző és nem kóros ebben a korban, hogy a babák akár több órát is fenn vannak éjjel és játszani akarnak. Érdemes ilyenkor kizárni a táplálékallergiát, de legtöbb esetben ez a viselkedés magától elmúlik.
Nappal külön, éjjel együtt
A kíváncsi és egyre több mindenre képes baba nappal bátran eltávolodik az anyukájától és apukájától, hogy kalandokat éljen át. Az izgalmas napok után különösen fontosak az éjszakai összebújások, mert ezek segítenek feltöltődni a következő napi kalandokhoz. Ha a gyerek nappal bölcsődébe jár, az éjszakai összebújások pótolhatják a több órás távollétet. John Bowlby kötődéskutató szerint azoknak az anyáknak, akik nappal másra bízzák a babájukat, de éjjel együtt alszanak vele, nagyobb eséllyel biztonságosan kötődő gyermekeik lesznek, mint azoknak, akik éjszakai műszakban dolgoznak. Az éjszakai együttlét tehát erősebben hat az anya-gyermek kapcsolatra, mint a nappali együttlét. Az édesapák számára is értékes lehetőség az éjszakai összebújás a kötődés megerősítésére, különösen, ha nappal kevesebb időt tudnak a gyermekükkel tölteni.
Jön a foga
Ebben az időszakban a fogzás is kínozhatja a babákat, akár nem kevés ébredést okozva. A nyugtalanság sok szopizással elviselhetőbb, mert az csillapítja a fájdalmat. A szopó mozgás, a bizsergő, fájó kis ínyek masszírozása, a mama-szag és az anyatej együtt jelentik a legfontosabb talizmánt, amivel a gyerekek ezen az akadályon is átverekszik magukat.
Mikor fog aludni végre?
Valójában a gyakori éjszakai ébredés úgy három-négyéves korig teljesen normális és egészséges, hozzátartozik a gyerekek életéhez. Ráadásul három- és ötéves kor között az a gyerek is rendszeresen ébred, aki eddig külön, a szülei megzavarása nélkül aludt: ekkor kezdődnek a rémálmok, illetve a legtöbb gyerek ekkor kerül intézménybe, és a sok külön töltött órát próbálja pótolni azzal, hogy éjjel átvonul a kispárnájával anya és apa mellé. Szóval inkább egy hosszabb távú stratégiában érdemes gondolkodnod. A gyerekek normális működése az, hogy a szüleire vannak utalva, a normális szülői működés pedig az, hogy nem őt próbáljuk lenevelni a biológiai szükségleteiről, hanem a többi felnőttre hagyatkozunk, akik segítő szándékkal vannak körülöttünk. Ha nem tudnak segíteni éjszaka, segítsenek nappal. Elvégre mi, anyák, azzal is beérjük, ha reggel nem kell felkelni, nem igaz? És azzal is előrébb vagyunk, ha szombat délelőtt magunk vagyunk a házban, és visszafekhetünk aludni pár órát…
De akkor mégis mit tehetek?
Vannak tényezők, amik befolyásolják az éjszakai ébredéseket. A napirend, az éjszakai öltöztetés, hőmérséklet, ágyelrendezés mind hatással lehet arra, hogy a babád hányszor ébred. Ezekben nagyon egyéni megoldások vannak, hiszen mindenkinek mások a családi körülményei és ami megoldás egyik családban, az nem biztos, hogy az a másikban. Tanácsadáson részletesen körbe tudjuk járni a helyzetet és megoldástervet dolgozunk ki, hogy jobban aludjatok!
-
Napirend 0-2 éves korig39.900 Ft
-
Tápszeres táplálás tanácsadás [30p]34.900 Ft
-
Alvás, altatás tanácsok | kézikönyv 0- 3 éves korig4.900 Ft
-
Alvás tanácsok | videótár előfizetés9.900 Ft
-
Alvás tanácsadás | messenger csomag24.900 Ft
-
Alvás tanácsadás [30p] | alap csomag34.900 Ft